Världsvattendagen. Inför denna dag träffade Kronprinsessan, Prinsessan Estelle och Prins Oscar organisationen Wateraid.
Som bekant har Kronprinsessan Victoria ett starkt engagemang för vatten, miljö och klimat. Hon är dessutom beskyddare för Wateraid för arbetar för att stärka och förbättra tillgången till rent vatten, sanitet och hygien i välrdens fattigaste länder.
Inför dagen fick Kronprinsessan, Prinsessan Estelle och Prins Oscar träffa Wateraids generalsekreterare Anna Nilsdotter i Hagaparken. Hon berättade om deras arbete och att många människor i världens måste gå långt för att hämta rent vatten. Kronprinsessan Victoria, Prinsessan Estelle och Prins Oscar fick prova på att bära tunga dunkar fyllda med vatten för att själva få prova det många människor gör varje dag.
Vad är WaterAid
WaterAid är en internationell hjälporganisation som arbetar för att alla människor ska ha tillgång till rent vatten, fungerande sanitet och god hygien. Organisationen fokuserar på att hjälpa samhällen där dessa grundläggande rättigheter ännu inte är uppfyllda. Arbetet sker ofta genom samarbete med lokala samhällen, myndigheter och andra organisationer. Målet är inte bara akuta insatser utan långsiktiga, hållbara lösningar så att vattenförsörjning, sanitet och hygien kan fungera självständigt för människor.
Viktiga områden WaterAid jobbar med
-
Skapa och underhålla vattenkällor och brunnar så att människor inte behöver gå långt för att hämta vatten
-
Bygga toaletter och sanitära faciliteter, särskilt i områden där sådan infrastruktur saknas eller är bristfällig
-
Upplysningsarbete kring hygien, till exempel handtvätt och säkra rutiner för att förebygga sjukdomar
-
Arbeta med katastrofberedskap och till humanitära insatser när naturkatastrofer, konflikter eller epidemier påverkar vattenförsörjning
-
Påverkan och policyarbete för att få till stånd förändringar hos myndigheter och beslutsfattare, både nationellt och internationellt
Kronprinsessan Victorias roll
Victoria är beskyddare för WaterAid Sverige sedan år tvåtusentio‑elva. I den rollen sprider hon kännedom om organisationens mål och arbete, engagerar sig i vatten‑ och sanitetfrågor och deltar i olika evenemang som WaterAid anordnar.
Hon har vid ett flertal tillfällen besökt projekt som finansieras eller stöds av WaterAid; till exempel har hon besökt områden där organisationen jobbar med att förbättra tillgången till rent vatten och toaletter, både i Sverige och utomlands. En sådan resa ägde rum i Bangladesh där hon fick se hur vattenstationer, toaletter och sanitära installationer gör skillnad för människor som lever med brist på sådant. Hon har också deltagit i studiebesök vid vattenreningsverk i Sverige, där hon träffat experter, sett tekniska lösningar och diskuterat hur liknande insatser kan göras i andra delar av världen.
Victoria har också varit med i kampanjer som syftar till att öka medvetenheten om sanitet och hygien. Exempelvis kampanjen #ILoveToa där utställningar och insamlingar genomförs för att få fler människor att förstå hur stor brist på säkra toaletter är globalt och varför det är en akut fråga.
Varför det är betydelsefullt
Victoria medverkar inte bara som symbol utan det hennes engagemang lyfter stora globala samhällsfrågor som ofta hamnar i skymundan. Att ha en offentlig person med hög profil som beskyddare gör att organisationens röst blir större i media och politik.
Genom att visa på konkreta exempel, resa till områden där problemen finns och tala om dem bidrar hon till att inspirera andra att engagera sig, ge gåvor och stödja förändring.
För Sverige kan det också fungera som en påminnelse om hur viktiga vatten‑ och sanitära frågor är även i ett globalt sammanhang och hur svenskt stöd och kunskap kan göra skillnad.
Lämna ett svar