Drottningen invigde Barnahus Jämtland

Onsdagen den 25 november invigde Drottningen Barnahus Jämtland.

Prinsessan Sofia hertiginna av Värmland

Vid den digitala invigningen av Barnahus Jämtland sade Drottningen bland annat:

”Jag gläds åt att se hur Barnahusmodellen förs vidare och når allt fler. Barnkonventionen gäller alla barn – men inte heller i Sverige når vi ännu alla barn som behöver det.

Tsunamin Kungafamiljen i Domkyrkan Uppsala

Mina damer och herrar, i dag tar vi ett stort steg i rätt riktning. Med Barnahus Jämtland kan vi öppna dörren för barn i hela Jämtlands län och erbjuda dem en trygg plats med stöd och hjälp.”

Barnahus Jämtland är en samverkan mellan Åklagarmyndigheten, Polismyndigheten, Region Jämtland Härjedalen och alla åtta kommuner i länet; Berg, Bräcke, Härjedalen, Krokom, Ragunda, Strömsund, Åre och Östersund.

Om barnahusen

Det första Barnahuset i Sverige startade 2005. Till ett barnahus kommer barn som far illa, som har blivit utsatta för brott i form av våld eller övergrepp och ska utredas.

Med ett barnahus slipper barnet att slussas runt mellan olika myndighetslokaler.

3 reaktioner på ”Drottningen invigde Barnahus Jämtland”

  1. Pingback: Drottningen invigde Barnahus Düsseldorf - Allt om kungahus

  2. Pingback: Drottningen invigde Barnahaus Berlin - Allt om kungahus

  3. Pingback: Årets UF-företag - Allt om kungahus

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Rulla till toppen