Center för diabetes får besök av kungafamiljen
Besök av Kronprinsessan Victoria på Center för Diabetes
-
När? Den 9 eller 14 november 2021, i samband med World Diabetes Day. Kronprinsessan Victoria besökte Centret för Diabetes vid Karolinska Institutet/Solna och även vid andra specialistcentra i Stockholm län.
-
Varför? Syftet var att uppmärksamma årets världsdiabetesdag, få inblick i aktuell forskning och samtala med experter inom både typ 1- och typ 2‑diabetes.
-
Vilka deltog? Kronprinsessan besökte laboratorier och talade med forskare som Erwin Ilegems och docent Barbara Leibiger.
-
Roll i engagemang? Kronprinsessan har sedan 1993 varit beskyddare för Barndiabetesfonden (Child Diabetes Foundation), och detta besök reflekterade hennes långvariga engagemang för barns hälsa.
🔍 Kontext & betydelse
-
Centret är en akademisk specialistmottagning som kombinerar vård, forskning och utbildning.
-
Besöket belyste det faktum att omkring 8 000 barn i Sverige lever med typ 1-diabetes, och att 900 nya fall diagnostiseras årligen.
-
Genom sin närvaro bidrog Kronprinsessan till att lyfta frågans allvar och öka intresset för forskning och stödinsatser.
💡 Sammanfattning
Kronprinsessan Victorias besök i november 2021 var ett uttryck för hennes långsiktiga engagemang för diabetesforskning, särskilt typ 1‑diabetes på barn. Genom att träffa forskare och personal på Centret för Diabetes, samt lyfta statistik och framtidsbrister, hjälpte hon till att synliggöra både forskning och vårdens viktiga roll i samhället.
📝 Vill du ha:
-
En pressrelease eller krönika om besöket?
-
Faktaark om Barn‑ och ungdomsdiabetes i Sverige?
-
Tips på hur man uppmärksammar World Diabetes Day i skolan eller föreningen?